ПРИКОРМ: ЩОБ МАЛЮК РІС ЗДОРОВИМ. ПОРАДИ ПЕДІАТРІВ.

Лікарю, то коли найкраще вводити прикорм? У чому небезпека надто раннього чи пізнього прикорму?

Насправді не існує універсальних рекомендацій стосовно введення прикорму, - розповідає Соломія Максимчук, - адже кожен малюк має свої особливості, тому й підхід повинен бути індивідуальний. Тож відповідаючи на перше запитання - коли доцільно вводити прикорм, не можу назвати конкретну цифру, бо насправді прикорм вводять і в 3 місяці, і в 4, і в 6, і у 8 – залежно від показів. У моїй лікарській практиці були дітки, яким виповнився рік, і як ми не намагалися ввести прикорм, все було марно – малюки не виявляли жодного харчового зацікавлення, особливо ті, які мали грудне вигодовування. Вони мали хороший приріст ваги, психомоторний розвиток, але харчового зацікавлення не виявляли, і це не дуже добре, адже діти не формували й не готували шлунково-кишковий тракт до сприйняття іншої їжі. Що в такому разі можна порадити матері, яка приходить додому й зіштовхується з цією проблемою? У цьому випадку я керуюся радше не своїм професійним досвідом, а досвідом матері, розуміючи, як важко змусити дитину поїсти, якщо вона не хоче.

У якому випадку доцільно вводити прикорм раніше, в якому – дотримуючись стандартних норм?

У випадку грудного вигодовування (якщо дитина цілковито здорова), я розпочинаю про це розмову, коли малюку виповниться 6 місяців. За штучного вигодовування мова про введення прикорму заходить, коли малечі 4 місяці. Декотрі матері дотримуються погляду, що грудне молоко містить усі необхідні вітаміни-мікроелементи, тож не варто поспішати з прикормом. Звісно, це так – у випадку, якщо мати дотримуєтеся правильного раціону, повноцінно харчується. Але насправді прикорм допомагає підготувати травну систему малечі - дитина пізнає різні смаки, бо ж не таємниця, що коли малюк отримує лише грудне вигодовування, виділяються одні травні соки, у випадку прикорму – зовсім інші, тож, вводячи прикорм, поступово готуємо ферментативну систему.

Які продукти першими вводять у прикорм, адже є різні погляди щодо цього питання – хтось радить кисломолочні продукти, хтось – овочеві пюре або сік?

Все залежить від конкретної ситуації. Якщо прикорм вводимо у 3 місяці, для цього необхідні покази – це порушення травлення малюка, схильність дитини до закрепів. У цьому випадку я рекомендую на першому етапі введення прикорму давати дитині кисломолочні продукти. Діткам, які перебувають на штучному вигодовуванні і мають проблеми із травленням, рекомендую суміші кисломолочні (кисломолочні суміші вважають першим прикормом). Якщо йдеться про зовсім здорову дитину, передусім я раджу вводити овочеве пюре, - його легко перетравлює дитячий шлунково-кишковий тракт. Зазвичай це пюре з кабачка, броколі, цвітної капусти, пастернака, петрушки, білої моркви, картоплі. На жаль, на наших теренах немає великого розмаїття продуктів – це повинні брати до уваги педіатри, радячи матері, що обрати на початку прикорму взимку, бо якщо в лютому порадимо кабачок, чи знайдемо його на прилавках, а якщо так, чи принесе цей екзотичний продукт користь малюку?

Перший прикорм розпочинають із невеликої кількості – чайної ложки в день. Готуємо, до прикладу, пюре з кабачка. Даємо малюку пів чайної ложки пюре один раз у день – в обідню пору, і з кожним наступним днем збільшуємо кількість продукту. В середньому за 14 днів вдається збільшити кількість прикорму до 50-70 грам – все залежить від того, як дитина сприймає нову їжу. Коли дитина з’їдає більше – до 100 грамів овочів, можемо урізноманітнити меню – додавати до кабачка відварні броколі чи цвітну капусту. Коли дитина їсть здебільшого 2-3 овочі, можемо вводити наступний прикорм(пюре на основі кількох овочів вважають одним прикормом). Наступний крок – введення фруктового пюре. За умови, що дитина добре реагує на перший прикорм, уже через 3 тижнів можна ввести овочевий прикорм в об’ємі 100 грам. І тоді в 6,5 -7 місяців можна вводити фрукти – яблука зеленого чи жовтого сортів в печеному вигляді.

Водночас до готової овочевої суміші додаємо певну кількість жиру – оливкову чи соняшникову олію. Після введення овочів-фруктів залежно від віку вводимо жовток чи м'ясо. Стосовно того, коли варто вводити фруктові соки – свого часу педіатри акцентували на цьому чималу увагу. Сьогодні ж якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, ми не наполягаємо на питтєвому режимі або пропонуємо до пиття додавати водичку чи трав’яні відвари з ромашки, кропу, фенхелю. Фруктові соки потрібно вводити суміжно, коли дитина споживає певну кількість фруктів. Це може бути яблучний сік, - у жодному випадку не мультивітамінний або цитрусовий.

Що робити, якщо малюк не сприймає певний продукт?

Якщо на шкірі дитини з’являються висипання, малечу непокоять кишкові розлади, неспокій, пов’язаний із болем у животі, чи якщо виникає схильність до закрепів-проносів унаслідок введення певного продукту, ми залишаємо в раціоні продукти усіх попередніх етапів прикорму, але той, який спровокував розлади, відміняємо. Якщо мамі важко зрозуміти, який саме продукт став причиною розладів, необхідно на певний час повернутися до вихідного рівня – грудного вигодовування, яке водночас буде спонукати до дотримання гіпоалергенної дієти чи збалансованого харчування матері. Якщо малюк перебуває на штучному вигодовуванні, потрібно повернутися до вживання суміші – без прикорму. Відтак трішки інтенсивнішими темпами необхідно зробити ті ж самі кроки введення прикорму, що й раніше, уважно спостерігаючи за реакцією малюка.

На яких етапах прикорму вводимо каші, м’ясо, рибу, яєчний жовток? Які продукти починаємо вводити тоді, коли в малюка прорізаються зуби?

Після овочів-фруктів у прикорм вводимо жовток, згодом – м’ясо або каші, наступним йде кисломолочний прикорм.Однак хочу зауважити, що наявність зубів не має жодного відношення до введення прикорму, бо насправді діти не жують тривалий час. Мета прикорму і завдання дитини - вміти формувати в ротовій порожнині харчовий комок. Тоді, коли малюк ковтає рідку їжу, він майже не затримує її в роті. А прикорм дає змогу затримувати їжу, обволікувати її слиною і тоді невеликими порціями ковтати. В декотрих малюків прорізування зубів буває і в рік, проте вони мають повноцінний прикорм.

Стосовно термінів прикорму - м'ясо малюку дають приблизно після 7 місяців – найкраще підійде м’ясо кроля, філе індика, телятина, перепілка. Мене часто запитують, чи можна давати дитині у період прикорму курятину. Якщо ви впевнені, що курка домашня, вирощена без додавання гормонів – курятина також підійде до раціону малюка.

Рибу рекомендую вживати після 10 місяців, - у жодному випадку не червоних сортів(червону рибу дитині можна давати тільки після 2 років життя). Найкращий варіант - біла морська риба нежирних сортів. При введенні в раціон каш, треба пам’ятати, що вони повинні бути адаптовані за віком – саме такі каші містять зруйновану оболонку зерна, у складі якої є найбільш шкідливі вуглеводи, зокрема, глютен. Колись батьки мололи рис чи гречку, однак через ці продукти в малечі виникали проблеми із травленням, адже було певне навантаження на організм малюка. На початку прикорму найкраще давати сипучі адаптовані безмолочні каші– їх ми розводимо на воді,Коли дитина добре сприйняла цей прикорм, можемо вводити молочні каші. Для дітей, які перебувають на грудному годуванні і після 4 місяців мають недобір ваги, є інші рекомендації. Як прихильниця грудного вигодовування, я раджу стимулювати лактацію матері, переглянувши її раціон. Водночас доцільним є введення безмолочних каш, оскільки вони дають більший калораж, ніж овочі. Також трапляються випадки, коли дитині минув рік і матері заміняють грудне вигодовування молочною сумішшю з пляшки. Насправді додаткових поживних речовин малюк не потребує, тим паче, не має потреби в допоюванні чи прикорму з пляшки - це крок назад.

Чи трапляються серед дітей віком до одного року випадки анемій? Як запобігти цій проблемі?

Хоча й не часто, але випадки анемій в практиці лікаря-педіатра трапляються. Залізодефіцитна анемія в малюка виникає здебільшого за відсутності харчового зацікавлення дитини, коли не вдається адекватно вводити прикорм. Однак потрібно взяти до уваги те, що якщо в дитини низький гемоглобін, у матері він іще нижчий, бо малюк отримує при лактації все, що можна. Тож передусім ми працюємо з дієтою матері. Водночас робимо інтенсивніші кроки у замісному вигодовуванні – вводимо червоні сорти м’яса, зокрема, телятини, якщо дозволяє вік (у 8-9 місяців) – субпродукти: відварний телячий язик, телячу, індичу, кролячу печінку, яблука, гречку дітям до одного року життя.

До якого віку найбільш доцільно годувати малюка грудьми?

Якщо йдеться про формування імунітету, найбільш доцільне грудне вигодовування до 6 місяців життя дитини, адже малюку потрібний захист, який він отримує від матері. Після 6 місяців життя імунна система дитини самостійно формує антитіла. Якщо йдеться про вміст поживних речовин, дитину варто годувати материнським молоком до року, бо завдяки адекватному вживанню прикормів малеча отримує основну поживу.Водночас треба брати до уваги й пору року – в зимову пору важче відлучити дитину від грудей, оскільки на прилавках є значно менше розмаїття продуктів, взимку малюки частіше хворіють, а грудне молоко допомагає заспокоїтися, задовольнити питтєвий режим. Іще одна проблема - психологічна прив’язаність, адже деяких дітей і у віці 1,5 року важко забрати від грудей, і навіть в 2 роки.

Звертайтесь за більш детальнішою інформацією до вашого педіатра. 

Схоже