Кольпоскопія – це гінекологічний метод детального обстеження шийки матки та стінок піхви за допомогою спеціального приладу – кольпоскопа. Процедура проводиться під час звичайного гінекологічного огляду. Вона нешкідлива і безболісна.

Залежно від передбачуваного діагнозу може проводитися як звичайна кольпоскопія, так і цифрова відеокольпоскопія. Плюсом відеокольпоскопа є можливість розглянути епітелій на екрані монітора в реальному часі. На такій процедурі можуть бути присутніми декілька лікарів одразу.

Показання

Кольпоскопія проводиться усім жінкам після 30 років під час планового профілактичного огляду. Також її призначають у таких випадках:

  • псевдоерозія шийки матки,
  • кровотеча,
  • поліпи або кондиломи,
  • порушення менструального циклу,
  • запалення шийки матки – цервіцит,
  • рак шийки матки, вульви або піхви,
  • передракові хвороби,
  • міома та ін.

Мета кольпоскопії – виявити патології на ранніх стадіях та диференціювати злоякісні новоутворення від доброякісних. Також її проводять для контролю при лікуванні, після виконання хірургічних операцій, медикаментозного аборту та для взяття аналізу (біопсії або мазка).

Протипокази до кольпоскопії

Процедуру огляду за допомогою кольпоскопа не проводять у період менструації. Окрім цього, дослідження не робиться в перші 8 тижнів після пологів, після хірургічної операції на шийці матки та протягом місяця після аборту.

Якщо за показаннями лікаря пацієнтці необхідна розширена кольпоскопія, то протипоказанням є алергічні реакції на йод і оцтову кислоту.

Оскільки процедура є безпечною, то її використовують навіть під час вагітності при скеруванні лікаря. Вона жодним чином не впливає на розвиток дитини, перебіг вагітності та пологи.

Як підготуватися

Гінекологи рекомендують проводити кольпоскопію відразу ж після менструації або за 3-5 днів до її початку. За 1-2 дні до обстеження треба відмовитися від спринцювання, застосування вагінальних свічок, сексу та використання тампонів.

Як проводиться кольпоскопія

Обстеження при кольпоскопії схоже на звичайний вагінальний огляд. Пацієнтка сідає на гінекологічне крісло, лікар вводить в піхву оглядове дзеркало й підводить кольпоскоп на відстань 10-15 см. Якщо використовується відеокольпоскоп, то лікар дивиться зображення на моніторі.

Наступним етапом є розширена кольпоскопія – це спеціальна проба оцтовою кислотою і проба Шиллера. При обробці шийки матки розчином оцтової кислоти можна виявити атипові клітини, які на 1-2 хвилині забарвлюються у білий колір. Такі маніпуляції можуть викликати легкий дискомфорт, який швидко проходить.

Проба Шиллера проводиться водним розчином Люголя та є абсолютно безболісною. У такий спосіб можна діагностувати передракові стани. Нормальна тканина забарвлюється в темно-коричневий колір, а патологічні клітини не забарвлюються.

Якщо під час проведення такого дослідження у лікаря виникнуть підозри на передракові стани, то він проведе біопсію із забором невеликої ділянки ураженого епітелію.

Обмеження після кольпоскопії

Після цього виду дослідження не рекомендуються статеві контакти упродовж 7-10 днів. Також краще утриматися від сауни, лазні, басейну та сильних фізичних навантажень.

Після процедури можуть бути неприємні відчуття внизу живота, які пройдуть через 1-2 дні. Якщо біль зберігається понад 5 днів, терміново зверніться до лікаря.

Завдяки сучасному устаткуванню і великому досвіду лікарів-гінекологів Медичного центру Медікавер атипові клітини будуть помітні навіть на безсимптомних етапах. Тому кольпоскопія вважається одним із самих ранніх методів діагностики пухлинних патологій. А це означає, що не треба ігнорувати профілактичні огляди із застосуванням сучасних апаратів.