Рентгенографія – метод променевої діагностики кістково-м’язової системи, а також внутрішніх органів. Сучасний рентген апарат допомагає виявити аномальні порушення в структурі тканин, формі та розмірах органів. При болю в суглобах, спині, при переломах, сильному кашлі або головному болі рентген стає найважливішим методом обстеження.

Види рентгенологічних досліджень

Залежно від місця розташування досліджуваного органу буває:

  • рентген хребта;
  • голови;
  • молочних залоз (мамографія);
  • маткових труб (метросальпінгографія);
  • кісток і суглобів.

Рентгенолог встановить апарат так, щоб детально розглянути тільки потрібний орган.

Показання

Такий вид обстеження не проводиться в профілактичних цілях. Його застосовують за клінічними показаннями з напрямом від лікаря.

Рентгенографія виконується у багатьох випадках – не тільки для з’ясування правильного діагнозу. Це може бути контроль установки ендотрахеальної трубки й центрального венозного катетера або оцінка динаміки розвитку хвороби в ході лікування. На рентген направляють при травмах, підозрі на запалення легенів, пневмонію, остеохондроз, кіфоз, онкологію, міому, кишкову непрохідність, туберкульоз і в інших випадках. Без візуального рентгенологічного діагностування іноді неможливо встановити достовірний діагноз.

Протипоказання

Як стверджують фахівці, під час рентгена людина отримує мінімальне опромінення, тому переживати за шкоду такого обстеження не треба. Єдиним протипоказанням є вагітність, оскільки є імовірність того, що рентгенівські промені можуть негативно вплинути на розвиток плоду.

Контрастну рентгенографію не слід проводити при патологіях нирок і печінки, цукровому діабеті, вагітності, грудному вигодовуванні й ендокринних патологіях.

Підготовка до рентгенологічного обстеження

Рентгенографія не вимагає якоїсь підготовки. Перед самою процедурою треба зняти усі металеві прикраси (ланцюжки, годинник, шпильки й інші речі). Якщо пацієнтові призначений рентген органів травлення, то лікар порекомендує дієту й очисну клізму.

Як проходить процедура

Перед обстеженням рентгенолог розповість, куди стати, і що робити. В деяких випадках, наприклад при рентгені стопи, треба роззутися та зняти шкарпетки, для рентгена легенів роздягаються до поясу й так далі.

Не обстежувані частини тіла закриваються свинцевим фартухом. Пацієнт стає перед апаратом і не ворушиться. Фахівець одягає спеціальний захисний костюм, виходить в інше приміщення й робить знімок.

На моніторі та рентгенівському зображенні можна буде побачити всі патології. Далі пацієнт отримує консультацію рентгенолога з розшифровкою знімка. З точним діагнозом треба звернутися до лікаря, який направив хворого на рентген для подальшого лікування.

Переваги рентгенографії

Рентгенографія має багато плюсів:

  • швидкість обстеження;
  • висока інформативність;
  • безболісність;
  • неінвазивність.

Медичний центр Медікавер проводить усі види рентгенологічних обстежень дорослих та дітей. Сучасна рентгенографія дозволяє максимально понизити променевий вплив на організм, а цифрова обробка знімків покращує їх якість для точної постановки діагнозу.