Нежить, неприємні відчуття у вусі, біль у горлі – це хвороби, які зустрічаються у кожної людини, особливо в сезон застуд та цвітіння . Ці патології свідчать про порушення стану всього організму , і лікувати їх потрібно у професійного лікаря.
Оториноларинголог займається діагностикою та лікуванням захворювань носа, горла і вух. Його завдання – знайти причину хвороби й усунути негативні наслідки.
Коли треба йти на огляд отоларинголога
Консультація лікаря потрібна, якщо у вас є такі симптоми:
- біль при ковтанні;
- вміст в мигдаликах;
- порушення нюху;
- втрата слуху;
- неприємні відчуття у вухах;
- часті виділення з носа;
- шум або біль у вухах;
- носові кровотечі;
- закладеність носа;
- осиплий голос;
- виділення з вух;
- хропіння;
- попадання чужорідних тіл до горла, вуха або носу;
- головний біль та запаморочення.
Вищеперелічені симптоми можуть бути ознаками серйозних хвороб, які не можна залишати без уваги.
Які хвороби лікує лікар-отоларинголог
Захворювання, що входять до сфери отоларинголога, вкрай широкі: це гайморит, отит, фарингіт, риніт, тонзиліт, ларингіт, аденоїдит, синусит, алергічний риніт, викривлення носової перегородки, приглухуватість, сірчані пробки й багато інших. Щоб позбавитися від цих хвороб, треба чітко встановити діагноз.
Це можна зробити на огляді у хорошего ЛОРа.
Як проходить консультація приватного ЛОРа
Лікар вислуховує усі скарги пацієнта та знайомитися з історією його хвороб. У ході огляду він може поставити такі запитання:
- Чи є у пацієнта алергічні реакції на тварин, рослини або пилок?
- На які вірусні хвороби хворів пацієнт?
- Чи є в сім’ї хтось, у кого вже були хвороби ЛОР-органів?
Далі лікар проводить огляд усіх ЛОР-органів і при необхідності призначає додаткове обстеження та аналізи.
Основні методи діагностики
Сучасні методи діагности безпечні, безболісні й дають можливість точно визначити причину хвороби. Серед найпоширеніших: відеоендоскопія, отоскопія (за допомогою вушної воронки), ларингоскопія, риноскопія, аудіометрія, тимпанометрія; рентген, комп’ютерна томографія, ультразвукове дослідження та МРТ. Також використовується біопсія, робиться мазок слизової оболонки та лабораторні аналізи.
Методи лікування
Кожне захворювання вимагає індивідуального підходу та схеми лікування. На сьогодні в отоларингології застосовується медикаментозне, оперативне та фізіотерапевтичне лікування.
Найчастіше використовується медикаментозна терапія, особливо в лікуванні запалень. У деяких випадках може знадобитися прийом антибіотиків, стероїдних гормонів або нестероїдних протизапальних ліків.
Фізіотерапевтичні методи включають електрофорез, УВЧ, гальванізацію, магнітно-лазерну терапію, озонотерапію, УФО, інгаляції, дарсонвалізацію тощо. Вони використовуються в комплексному лікуванні запальних хвороб носа, вух і горла.
Коли консервативні методи не допомагають, застосовують оперативне втручання. Найчастіші хірургічні втручання в отоларингології це: видалення аденоїдів, мигдалин, поліпів, кісти гайморової пазухи, злоякісних і доброякісних новоутворень.
Також отоларинголог проводить такі процедури:
- продування слухових труб;
- промивання лакун мигдалин;
- промивання носа по Проетцу («зозуля»);
- промивання вуха для видалення сірчаної корки;
- тампонада носа;
- пункція носових пазух.
Для профілактики хвороб ЛОР-органів треба вести здоровий спосіб життя, повноцінно харчуватися, загартовувати організм та уникати інфікованих хворих, адже багато хвороб можуть передаватися повітряним шляхом.
Самолікування захворювань ЛОР-органів небезпечне ускладненнями та переходами у хронічну форму. А оскільки ніс, горло та вуха функціонально пов’язані між собою, то захворювання одного з них призводить до патологій інших органах. Наприклад, риніт може спровокувати отит, а кашель через нежить перейти у бронхіт. Отже чим раніше звернутися до оториноларинголога, тим швидше пройде лікування!