Піднебінні мигдалини складаються з лімфоїдної тканини та вважаються найбільшими з мигдалин людини. Верхній їх шар має безліч впадин – лакун. При ангіні або хронічному тонзиліті в них накопичуються бактерії. Такі гнійні «корки» стають джерелом неприємного запаху та розмноження інфекцій, ускладнення з боку нирок, серця, суглобів.

Промивання лакун піднебінних мигдалин часто використовується в сучасній отоларингології. Такий спосіб дозволяє ввести хронічний тонзиліт у ремісію з повним або частковим зникненням симптомів.

Показання до промивання лакун мигдаликів

Показанням вважається візуальна видимість «корків». Частіше за все при лікуванні хронічного тонзиліту використовуються антибактеріальні препарати, які не можуть до кінця вивести бактерію з лакун, тому така процедура є ефективним методом, що дозволяє повністю очистити лакуни.

Симптоми, що вказують на необхідність процедури, наступні:

 • біль у горлі;
 • часті ангіни;
 • паратонзилярні абсцеси;
 • біль у шиї в області лімфатичних вузлів;
 • слабкість й стомлюваність.

При таких симптомах слід негайно йти на консультацію до отоларинголога та робити промивання.

Підготовка до очищаючої процедури

Приблизно за годину до процедури не рекомендується їсти. Після самого промивання ще 2-3 години не можна вживати їжу, пити та палити. На якийсь час, коли проводяться процедури, слід відмовитися від твердої їжі, яка може подряпати мигдалини. 

Методи промивання піднебінних мигдалин

На сьогодні в отоларингології використовується два основних способи промивання: шприцом та за допомогою вакууму.

У першому випадку пацієнт сідає на стілець, закидає голову та широко відкриває рота. Гортань обробляється знеболюючим, щоб не було сильного дискомфорту. Спочатку з поглиблень відкачується слиз із мікробами та бактеріями. Потім лікар за допомогою зігнутого наконечника шприца з тупою голкою промиває лакуни протизапальними препаратами.

У другому випадку все також відбувається із закиненою головою та широко відкритим ротом. Відсмоктування мікробного вмісту лакун відбувається за допомогою спеціального апарату. Лакуни спустошуються вакуумом, після чого заповнюються ліками. Сам апарат додатково має ультразвук і фонофорез, що позитивно позначається на загоєнні мигдалин. Цей метод вважається більш ефективним, оскільки мигдалини очищаються повністю.

Деякі пацієнти практикують промивання лакун піднебінних мигдалин у домашніх умовах, проте фахівці Медичного центру Медікавер не рекомендують займатися самолікуванням: травмування тканин мигдалин може спровокувати ускладнення в хворобі та й є ряд проти показів для промивання. Тому своє здоров’я варто довіряти професіоналу.

Скільки процедур знадобиться, щоб повністю прибрати «корки», стане ясно тільки у ході проведення процедури. У кожному конкретному випадку лікар визначає, коли сеанси промивання мигдаликів слід припинити. Зазвичай вистачає 5-10 сеансів. 

Відновлення після процедури

Після промивання лакун піднебінних мигдалин слід особливо ретельно стежити за чистотою ротової порожнини. Також, щоб уникнути запальних процесів, треба полокати горло відваром трав (наприклад, ромашки або шавлії). 

Протипоказання

Така процедура має ряд протипоказань:

 • онкологічні захворювання;
 • ангіна та фарингіт у гострій формі;
 • серцево-судинні захворювання;
 • хвороби сітківки очей;
 • хвороби легенів;
 • туберкульоз;
 • інфекційні хвороби з підвищенням температури тіла.

У деяких випадках у здорових людей бувають «корки» в лакунах мигдалин, тоді промивання не роблять – вони очищаються самостійно, з часом.

Слід запам’ятати, що промивання лакун піднебінних мигдалин не лікує від хронічного тонзиліту, а лише прибирає дискомфорт і негативні наслідки. Тому, щоб довше залишатися здоровим, загартовуйтеся, харчуйтеся правильно, вживайте достатню кількість якісної води, займайтесь спортом та зміцнюйте імунітет, а у разі потреби звертайтеся до Медичного центру Медікавер!