600
грн

Найкорисніша їжа для малюка – звісно ж, грудне молоко, адже в ньому містяться корисні речовини, які украй потрібні для правильного розвитку дитини. Але як поступити у разі, якщо ваш малюк не може пити грудне молоко? Варто відмовитися від годування грудьми або замінювати його іншими відповідними продуктами?

В першу чергу, треба виявити причину, через яку малюк не переносить грудне молоко – це дозволить знайти найбільш правильній вихід із ситуації. Частіше за все причина в тому, що у дитини лактазна недостатність або, іншими словами, непереносимість лактози. Визначити це можна за допомогою дихального тесту.

Основні ознаки лактазної недостатності

Основною ознакою цього захворювання є порушення засвоєння кишечником молочного цукру та погана переносимість продуктів із вмістом цукру. Зазвичай таке захворювання виявляється, починаючи з перших місяців життя, оскільки в цей період грудне молоко – основний продукт харчування дитини.

Якщо узагальнювати, основна функція лактази – це розщеплювання лактози, яка входить до складу будь-якого молока, на простіші по будові елементи – глюкозу та галактозу, які у такому вигляді легко засвоюються стінками кишечника. Але якщо лактази в організмі недостатньо або ж немає зовсім, то лактоза просто не розщеплюється.

Зазвичай симптоми та їх наростання залежать від кількості молока, яке вживає малюк:

 • рідке, дещо зеленувате, пінисте випорожнення з грудочками неперетравленої їжі, яке буває як занадто рідкісним, так і частим або ж відсутнім взагалі;
 • сильне здуття живота;
 • неспокійна поведінка немовляти при годуванні;
 • кольки в животі малюка;
 • проблеми з набором ваги;
 • малюк постійно плаче;
 • надмірне газоутворення;
 • гарний апетит, але після їди дитина починає плакати

Такий розлад є неприємним для багатьох батьків, у яких є діти віком до одного року. Щоб з’ясувати, чи є у дитини лактазна недостатність, і потрібний дихальний тест на її визначення.

Водневий дихальний тест – ефективне визначення проблеми!

Застосування водневого дихального тесту має багато переваг, найголовніші з яких – простота проведення, висока інформативність та неінвазивність, що вбереже малюка від зайвого стресу.

Принцип водневого дихального тесту полягає в аналізі кількості водню, що утворюється в кишківнику при бактеріальній ферментації уживаного молока, який, потрапляючи до крові, виділяється у ході дихання. Саме його кількісне визначення й стає першим показником наявності лактазної недостатності.

Лактазна недостатність ділиться на первинну і вторинну, і залежить від причин, що викликали в кишечнику дитини зниження активності цього ферменту.

Коли треба проводити водневий тест

За спостереженнями науковців, найбільших показників вміст водню сягає через три – три з половиною години після уживання лактози. Завдяки цьому можна з легкістю визначити його концентрацію – заміривши його до годування та після.

Взагалі ж показання для проведення дихального тесту наступні:

 • непереносимість грудного молока та молочновмісних продуктів;
 • непереносимість групи кондитерських виробів;
 • діарея (у тому числі й хронічна);
 • метеоризм, здуття живота;
 • синдромом подразнення товстої кишки;
 • запальні процеси кишечника;
 • планове спостерігання малюків із глютеновою хворобою;
 • інші патології.

Крім того, дихальний водневий тест призначають при хронічних захворювання кишечника та в разі порушень у засвоєнні вуглеводів.

Як підготуватися до водневого дихального тесту

 1. Утримуватися від прийому їжі як мінімум за 14 годин до початку проведення тесту (для дітей допускається зменшення цього часу, залежить від віку). Протягом цього часу можна пити тільки воду.
 2. Потрібно утриматися від вживання молока, молочних продуктів, фруктових соків за день до проведення тесту.
 3. Останній прийом їжі, в день перед проведенням тесту, повинен бути легким.
 4. Не вживати в день перед тестом такі продукти – цибуля, часник, капусту, бобові, квашені та мариновані продукти, газовані напої.
 5. Не курити і не жувати жуйку за 12 годин до початку тесту.
 6. В день проведення тесту можна приймати ліки (окрім вітамінів, антибіотиків, проносного).
 7. Тест не проводиться, якщо протягом останнього місяця вживали антибіотики чи проводили колоноскопію або іррігоскопію.

Профілактика захворювання

Перш за все, потрібно правильно прикладати малюка до грудей. До остаточного дозрівання лактози, близько трьох місяців, годуйте дитину не менше десяти - дванадцяти разів на добу. Крім того, важливо, щоб дитина не лише смоктала груди, але й ковтала молоко. А також обов’язково годуйте немовля вночі – у цей час з’являється більше «корисного» молока.

Якщо лікар виявив у дитини декілька ознак цього захворювання, це абсолютно не означає, що дитина хвора. Остаточний діагноз ставиться за наявності клінічної картини та систематично поганих аналізів. Що ж до лікування у разі, якщо лактазна недостатність не викликає сумнівів, то перед кожним годуванням дитини необхідно буде вживати препарати, що містять лактазу, змішуючи їх із зцідженим грудним молоком, а інше дитяче харчування, наприклад овочеві пюре і каші, слід готувати на воді, а не на молоці.