ПЛР-тест

Хоча ПЛР-тести в тепер найчастіше зустрічаються нам в контексті коронавірусу, слід мати на увазі, що цей тест використовується при діагностиці багатьох інших захворювань, як вірусних, бактеріальних, так і паразитарних. З огляду на природу тесту, його класифікують як молекулярний (генетичний) тест.

Зміст:

1. ПЛР-тест що це?

2. Види ПЛР-тестів

3. Чи точний тест ПЛР на коронавірус?

4. Коли проводити RT-PCR тест на коронавірус?

5. Результати тесту на коронавірус

ПЛР-тест що це?

ПЛР - це дослідження, яке базується на принципах молекулярної біології. Його назва походить від англійського терміну полімеразна ланцюгова реакція . Для проведення тесту необхідно взяти зразок матеріалу для тестування, потім проводиться аналіз, щоб виявити конкретний генетичний матеріал, характерний, для певного вірусу.

Сучасні лабораторні методи дозволяють виділити специфічну вірусну або бактеріальнунуклеїнову кислоту із зібраної проби -  ДНК або РНК, завдяки чому вдається підтвердити факт зараження у обстежуваної людини. Перевага такого тесту полягає в тому, що він виявляє невелику кількість вірусу або виявляє вірус у дуже малих зразках.

Види ПЛР-тестів

Наразі, для діагностики коронавірусу ГРВІ-CoV-2 методом, рекомендованим Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) для підтвердження інфекції, є молекулярний (генетичний) тест, який полягає у перевірці, чи містить даний зразок РНК SARS-CoV-2 (його генетичний матеріал). На цей час існує два типи ПЛР-тестів, що проводяться для підтвердження інфекції SARS-CoV-2.

Одним з тестів є скринінговий тест FRANKD. Це ПЛР-тест, RT-LAMB ( ізотермічна ампліфікація із зворотною транскріптазою, опосередкована). Це дозволяє ідентифікувати одну генетичну послідовність (на відміну від RT-PCR, яка виявляє дві - так званий повний тест). Для проведення тесту необхідно взяти мазок з горла та носа або носоглотки, а результат буде доступний на наступний день. 

Виконання тесту RT-PCR також необхідно у разі позитивного результату серологічних тестів (антитіла до SARS-CoV-2) - негативний результат RT-PCR разом із позитивним результатом антитіл до SARS-CoV-2 свідчить про минулу інфекцію.

Результати RT-PCR, як правило, доступні протягом 24-48 годин (залежно від лабораторії та варіанту тесту). Якщо у вас з’явилися симптоми, схожі на грип, або ви контактували з людиною, яка хворіє на COVID-19, проконсультуйтеся з лікарем щодо тестування.

Чи точний тест ПЛР на коронавірус?

RT-PCR та PCR-тести - це молекулярні тести, що проводяться у строго визначених лабораторних умовах. На сьогодні тест RT-PCR є єдиним рекомендованим методом підтвердження коронавірусної інфекції SARS-CoV-2 (так званий золотий стандарт), визнаним ВООЗ та МОЗ України. Тест характеризується високою чутливістю та специфічністю, хоча помилково негативні результати (негативний результат тесту, незважаючи на зараження) можуть мати місце, якщо кількість генетичного матеріалу недостатня або пропущено часове вікно для виконання (приблизно перші 2 тижні після зараження). Хоча інкубаційний період COVID-19, за оцінками, становить приблизно 5 днів, можливо отримати хибнонегативний результат протягом перших 7 днів зараження (Böger B. Am J Infect Control,2020). У більшості людей із симптоматичним COVID-19 тест RT-PCR виявляє інфекцію в перший день появи симптомів і досягає найвищого діагностичного значення протягом першого тижня після появи симптомів.

RT-PCR зазвичай виявляє ГРВІ-CoV-2 протягом першого тижня появи симптомів, приблизно до 3 тижнів часу загалом. У деяких людей з важким перебігом ГРВІ-CoV-2 вірус може виявлятися довше 3 тижнів. Помилково негативні результати тесту RT-PCR з'являються головним чином через помилки при зборі матеріалу для дослідження або невдало обраний час для проведення тесту (Sethuraman N. JAMA, 2020).

Коли проводити RT-PCR тест на коронавірус?

Тест RT-PCR для підтвердження коронавірусної інфекції SARS-CoV-2 проводиться в певних ситуаціях:

підтвердження зараження ГРВІ-CoV-2 у людей із симптомами, характерними для інфекції (наприклад, висока температура , задишка, сухий кашель , втрата або порушення нюху та / або смаку ),

підтвердження зараження після отримання позитивного скринінгового тесту (FRANKD, RT-LAMP) або серологічного тесту (анти-SARS-CoV-2 антитіла класу IgG, IgM або IgG та IgM).

Важливо те, що, крім іншого, достовірність результату залежить від правильного збору зразка матеріалу для тестування, а також часу збору (час тесту від зараження / появи симптомів) Відомо, що найвищою концентрація вірусу в носоглотці людини є в перший тиждень з моменту появи перших симптомів, що свідчать про можливу інфекцію.

Результати тесту на коронавірус

Беручи до уваги вдосконалення методики дослідження, результати тестів на коронавірус з’являються порівняно скоро. Їх інтерпретація залежить від типу проведеного тесту. Кожного разу щодо результату слід консультуватися з лікарем.

Отримання позитивного тесту RT-PCR означає, що людина інфікована коронавірусом. Це однозначний результат, тоді як негативний результат не повністю виключає потенційну інфекцію. Зверніть увагу, що занадто рано або неправильно отримані мазки можуть призвести до помилково негативного результату.

Джерело:

1.Міністерство охорони здоров'я України," Інформація про коронавірус":  https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov

2.Офіційний інформаційний портал Кабінету Міністрів України: https://covid19.gov.ua/

3.Всесвітня організація охорони здоров'я: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

Прізвище та ім'я
Номер телефону
Текст повідомлення

Схожі статті