Гепатит - це захворювання печінки запального характеру, яке має вірусне походження.
Існує п’ять видів гепатиту, які класифікують зараз : А,B,C,D i E. Усі типи призводять до захворювання печінки, проте між ними існує різниця.
Здебільшого типи В і С призводять до розвитку хронічних запалень печінки і є причиною розвитку цирозу та раку у наслідку.
Головні причини розвитку гепатиту:
- віруси гепатиту
- медикаменти
- деякі інфекційні захворювання
- аутоімунні захворювання
- токсичні речовини (алкоголь, наркотики, отрута тощо)
Гепатит поділяють на гострий та хронічний. Якщо людина хворіє впродовж 6 місяців і більше, то це вже хронічна форма захворювання.
До гострих форм гепатиту відносять типи А і Е. Вони здебільшого не переходять у хронічну форму. Зараження ними відбувається через продукти харчування, воду, а також побутовим шляхом.
Швидкість передачі досить висока. Проте вірус гепатиту типу Е майже не зустрічається в Україні.
Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається переважно після контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами (переважно кров), зокрема:
- переливання інфікованої крові або її компонентів;
- вживання наркотиків ін’єкційно та інтраназально;
- інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, пірсинг, манікюр тощо);
- передача вірусу від матері до дитини (стосується більше гепатиту В);
- побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);
- статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.
Серед хронічних гепатитів невірусного походження виділяють такі:
- Аутоімунний – викликаний пошурення імунної системі, в наслідку організм починає боротьбу зі “своєю”печінкою.
- Хронічний алкогольний гепатит – характеризується запальними змінами печінки. Причиною є тривале вживання алкоголю.
- Медикаментозний – розвивається на фоні прийому ліків довгий час і патологічно впливає на печінку. Розрізняють як і гостру, так і хронічну форми. Збільшується ризик, якщо у пацієнта є порушення у роботі печінки.Цей вид є небезпечніший за інші, адже якщо своєчасно не виявити симптоматику і не скасувати вживання препаратів, то гостра форма дуже швидко переростає у хронічну із серйозними наслідками.
- Токсичний – з’являється на фоні вживання токсичний речовин для організму. Першим симптомом прояву є загальна інтоксикація.
- Криптогенний – коли не вдається знайти причину захворювання.
Симптоми гепатиту
Симптоми різняться залежно від стадії та активності патологічного процесу.
На гепатит можуть вказувати:
- жовтяниця, свербіж шкіри;
- тягнучі болі в правій частині живота, що можуть ставати більш вираженими після погрішностей у дієті або фізичного навантаження;
- підвищення температури до невисоких показників (до 37,5°С) протягом тижня та довше;
- асцит – накопичення рідини в черевній порожнині;
- поява на шкірі судинних зірочок;
- пальмарна еритема (почервоніння долонь);
- порушення травлення: нудота, блювання, нестійкі випорожнення;
- підвищена кровоточивість: часті носові, маткові кровотечі, утворення синців;
- збільшення селезінки;
- необґрунтована слабкість – «печінкова слабкість»;
- темна сеча.
Діагностика гепатиту
Якщо ви виявили симптоматику у себе чи когось із рідних, то рекомендуємо звернутись до сімейного лікаря . Він направить вас на необхідні обстеження та, у разі потреби, скерує до відповідного профільного спеціаліста (лікаря-інфекціоніста чи гастроентеролога). Діагностика цього захворювання будується на зборі та ретельному аналізі анамнезу. Для уточнення діагнозу проводять загальний аналіз крові, аналіз сечі. Обов'язковим є біохімічне дослідження крові на печінкові ферменти, обстеження на маркери вірусних гепатитів.
Методи лікування гепатиту
Лікування залежить від форми та типу захворювання. Якщо у людини діагностують гепатит типу А або Е, то рекомендується стаціонарне лікування в інфекційному відділенні. У разі виявлення хронічного вірусного гепатиту В і С, залежно від кількості вірусних клітин у крові, назначається противірусна терапія. Якщо захворювання походить не від вірусів, то назначається лікування залежно від збудника.
Обов’язковим етапом для кожного пацієнта, в якого діагностували гепатит, є строга дієта. Виключення з раціону смаженого, жирного, пряної їжі, алкоголю та прибрати паління на час лікування, а бажано взагалі позбутись шкідливих звичок у подальшому житті.
Профілактика захворювання:
- дотримуйтесь правил гігієни, вживайте оброблену їжу та фільтруйте воду, яку п’єте.
- задля профілактики гепатиту А радимо вакцинуватись. У світі існує щеплення проти цього типу, яка захищає вас за рахунок антитіл. Вакцинування здійснюється двічі впродовж 5-7 років аби ваш організм був захищений
- проти гепатиту В і D також найдієвішим методом захисту є вакцинація. Згідно норм ВООЗ щеплення від гепатиту типу В відбувається у малюків впродовж 24 годин від народження. Так як заразитись типом D майже неможливо без наявності в організмі вірусів типу В, то таке щеплення захищає одразу від обох типів гепатиту.
- Від гепатиту типу С, на жаль, поки немає існуючих вакцин, тому для профілактики і захисту варто дотримуватись наступних правил:
- застосування бар’єрних контрацептивів;
- користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
- користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);
- користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).
Записуйтесь на вакцинацію від гепатиту в Медікавер і будьте спокійні за ваше здоров’я.
Потурбуйтесь про себе вже сьогодні.
Для запису звертайтесь за номером телефону 0 800 305 911