Скринінг при вагітності

Комплексне скринінгове дослідження проводиться для оцінки стану здоров’я малюка під час вагітності. Три етапи обстежень допомагають попередити серйозні проблеми та у разі виявлення вроджених патологій вжити відповідних заходів. Рекомендуємо ознайомитися з цим матеріалом усім парам, які відповідально ставляться до майбутнього батьківства.

В медицині під словом скринінг розуміється повне обстеження з метою виявлення патологій як у мами, так і у дитини. Тобто скринінг при вагітності це обстеження майбутніх мам, для визначення здоров’я і повноцінного розвитку їх майбутніх малюків.

За допомогою такого дослідження на ранніх і середніх стадіях вагітності виявляють так звані природжені патології. Тобто ви заздалегідь будете знати, чи здоровий ваш малюк чи йому буде потрібна допомога лікарів після народження.

Основні спостереження спрямовані на виявлення таких складних патологій як синдром Дауна (трисомія 21), синдром Едвардса (трисомія 18) і дефекти нервової трубки (ДНТ).

Крім того, пренатальний скринінг дозволяє заздалегідь дізнатися про такі патології, як синдром Корнели де Ланге, синдром Сміта-Лемли-Опітца, немолярну триплоідію, синдром Патау.

Скринінг при вагітності складається з ряду аналізів і проводиться паралельно з ультразвуковим дослідженням малюка з додатковими вимірами. Розглянемо все детальніше і по черзі.

Перший скринінг

Перший комплексний скринінг проводиться між 11 та 13 тижнем вагітності та включає біохімічний аналіз венозної крові для визначення вмісту b-субодиниці хоріонічного гонадотропіну людини і РАРР-А – плазмового білка, асоційованого з вагітністю, такий тест називають подвійним.

Низький рівень b- ХГЧ може означати позаматкову вагітність, затримку або зупинку в розвитку ненародженої дитини, а також хронічну плацентарну недостатність. Знижений вдвічі показник може означати загрозу викидня. Підвищений рівень b- ХГЧ може вказувати на те, що жінка вагітна не однією дитиною, особливо підвищується така ймовірність, якщо причиною вагітності було екстракорпоральне запліднення. Збільшено показник також при гестозі (наявність білка в сечі), при токсикозі, при цукровому діабеті у вагітної, при патологіях плода, пороках розвитку, при прийомі лікарських гормональних препаратів, що містять гестаген.

Знижений рівень білка РАРР-А означає :

 1. Ризик аномалій у плода на хромосомному рівні;
 2. Ризик народження дитини з синдромом Едвардса;
 3. Ризик народження дитини з синдромом Дауна;
 4. Ризик народження дитини з синдромом Корнелії де Ланге;
 5. Вагітність припинила розвиватися;
 6. Мається ризик загрози викидня.

В такому випадку вагітну направляють на додаткові дослідження – такі як амніоцентез (навколоплідні води спеціальною голкою беруть на аналіз) і біопсія ворсин хоріону.

На перший скринінг, як правило, відправляють жінок з групи ризику:

 1. У віці старше 35 років;
 2. Тих, в родині яких є синдром Дауна або інші генетичні патології;
 3. Тих, у яких в минулому були викидні, мертвонародження, завмерлі вагітності, діти з вродженими патологіями або генетичними аномаліями;
 4. Жінок, які на початку вагітності перенесли вірусні захворювання, приймали небезпечні для ембріона препарати або піддалися впливу радіації.

На УЗД першого скринінгу визначаються:

1. Кількість ембріонів в матці жінки, і їх здатність вижити;

2. Уточнюється термін вагітності;

3. Виявляються грубі пороки розвитку органів у дитини;

4. Визначається товщина комірцевої зони, що передбачає вимір підшкірної рідини в області задньої частини шиї і плечей;

5. Досліджується наявність носової кістки.

Відхилення від норми при першому скринінгу свідчить про ймовірність ризику різних хромосомних і деяких не хромосомних відхилень. Варто зауважити, що підвищений ризик не є приводом для хвилювань з приводу вад розвитку плоду.

Ці дослідження передбачають більш пильне спостереження за вагітністю і повноцінним розвитком дитини. Часто якщо результат першого скринінгу показав підвищений ризик за деякими показниками, то висновки можна робити тільки після здачі другого аналізу. А при серйозних відхиленнях від норми жінку консультує лікар-генетик.

Другий скринінг

Другий комплексний скринінг при вагітності виконується з 18 по 21 тиждень. Це дослідження має на увазі «потрійний» або «четверний тест». Виконується він так само, як і в першому триместрі – жінка здає біохімічний аналіз венозної крові.

Але, другий скринінг передбачає використання результатів аналізу для визначення трьох або рідше чотирьох показників:

 1. Вільної бета-субодиниці ХГЛ;
 2. Альфа-фетопротеїну;
 3. Вільного естріолу;
 4. Четверного тесту – інгибіну А.

Збільшений рівень b-ХГЛ говорить про те, що реальний термін вагітності визначений неправильно, або вагітність багатоплідна, а також підтверджує ризики розвитку плода з патологіями, генетичними порушеннями.

Підвищені показники рівня АПФ говорять про наявність у плода некрозу печінки, розвитку багатоплідної вагітності, можливих порушень у розвитку нервової трубки, патології нирок у дитини, наявності пупкової грижі, що не зрощення черевної стінки у не народженої дитини, можливі й інші аномалії розвитку.

Якщо за результатами аналізу АПФ низький, то це може означати, що у плода затримка в розвитку, плід загинув, мається міхурово занесення замість ембріона, у плода ризик виникнення синдрому Дауна або синдрому Едвардса, в аналізах це виглядає як трисомія вісімнадцять і трисомія двадцять один. Або існує велика загроза викидня. Знижений рівень АПФ також може означати, що термін вагітності встановлений невірно і у вагітності менше тижнів.

Норма гормону естріолу дуже важлива для повноцінної вагітності. У випадку, якщо результати аналізу на рівень естріолу показують менше норми, то це означає що існує загроза викидня або передчасних пологів, синдром Дауна у дитини, гіпоплазія надниркових залоз у дитини, аенцефалія, що означає, що відбулося порушення формування нервової трубки і у плода повністю або частково відсутні тканини головного мозку. А також це може означати, що має місце фетоплацентарна недостатність, яка проявляється у порушеннях у жінки, плода або в плаценті, порушення ці діють негативно на взаємозв’язок організму матері і дитини. На тлі цих порушень можуть відбутися: Гіпоксія плода; Відшарування плаценти; Гестоз та інші серйозні ускладнення.

Крім того, рівень естріолу може бути знижений через захворювання печінки і нирок у жінки, багатоплідної вагітності, або вагітна приймала гормональні препарати. Аналізи на всі три гормони найкраще здавати відразу в один день з УЗД, такий комплекс обстеження крові називається потрійний тест, тільки правильне дотримання умов здачі та обробки аналізів дає максимально правильний результат.

Розрахунки здійснюються комп’ютерною програмою, потім аналізуються лікарем, який при цьому враховує безліч індивідуальних параметрів (раса, до якої належить вагітна і батько дитини; наявність хронічних, у тому числі запальних захворювань; кількість ембріонів; маса тіла жінки, наявність або відсутність шкідливих звичок). Саме такі вторинні фактори можуть вплинути на зміну значень досліджуваних показників.

Для максимальної достовірності результати, обов’язково порівнюються з даними пренатального скринінгу в першому триместрі. І крім біохімічного аналізу також проводиться УЗД, на якому дивляться вже сформовані органи малюка.

Якщо за результатами першого та другого скринінгів виявляються відхилення в розвитку малюка, то жінці можуть запропонувати повторні дослідження або направлять на консультацію до фахівця-генетика.

Третій скринінг

Третій скринінг здійснюється на 30-34 тижні вагітності. Він проводиться для того, щоб оцінити функціональний стан малюка, і переконатися, що дитина і плацента ефективно взаємодіють.

Оцінюється також положення малюка. Від цього буде залежати, як він поведе себе в пологах, і яку тактику пологів вибирати лікарю. Крім того, оцінюється стан і розташування плаценти, що теж важливо для майбутніх пологів.

Під час третього дослідження жінці знову призначають потрійний біохімічний аналіз венозної крові, а також можуть відправити на додаткові дослідження, такі як доплерографія та кардіотокографія.

Доплерографія дозволяє лікарю оцінити потужність потоку крові в маткових і плацентарних судинах, а також в магістральних судинах у дитини. Це дає розуміння про те, скільки кисню і харчування отримує малюк і чи вистачає їх йому.

Кардіотокографія (КТГ) реєструє частоту скорочень серця у дитини, навіть у процесі пологів. Пульс дитини визначають спеціальним датчиком. Цей тест здійснюється тільки після 32-го тижня, тому що на термінах раніше 32 тижнів результати будуть недостовірними.

Перший, другий і третій скринінги проводяться для того, щоб оцінити здоров’я вашого малюка і його готовність до пологів, адже він в них повинен активно «працювати». Дослідження дозволяють попередити деякі можливі проблеми.

Адже будь-якій проблемі легше запобігти, ніж потім довго і наполегливо лікувати. У будь-якому випадку виконувати визначені обстеження при тому чи іншому терміні вагітності треба. Об’єктивно, це єдина можливість дізнатися про здоров’я малюка заздалегідь.

І не вірте «народним» чутками про те, що ультразвук шкідливий для малюка або дратує його. Це абсолютна неправда, особливо якщо ви обстежуєтеся в клініці, в якій є сучасне обладнання і висококласні фахівці.

Навіть якщо лікарі сказали що у вас високий ризик патологій – не впадайте у відчай. Не завжди це щось суто серйозне, що вимагає глобальних рішень зберігати вагітність чи ні.

Іноді у дитини можуть виявити патології, що вимагають хірургічного втручання після народження. І, якщо ви і лікар знаєте про це заздалегідь, то шанси на максимально ефективне лікування і відмінне здоров’я вашого малюка значно збільшуються.

Ви як мама в першу чергу несете відповідальність за майбутнє вашої дитини, тому поставтеся до скринінгів з усією відповідальністю. Зверніться до фахівця, який грамотно і доступно пояснить вам, що відбувається з вами і вашою дитиною і тим самим розвіє всі ваші страхи і сумніви. І нехай все у вас і вашого малюка буде добре!

Прізвище та ім'я
Номер телефону
Ваш e-mail
Обрати філію
Текст повідомлення

Схоже