Вакцинація від COVID-19. Поширені питання та відповіді

1. Скільки доз вакцини потрібно для набуття імунітету?

Для вакцини Pfizer-2 дози з інтервалом 21 день, для вакцини Moderna друге щеплення рекомендовано здійcнити через 28 днів після першої дози вакцини. Друга доза вакцини AstraZeneca проводиться через 12 тижнів після першої дози. Для вакцини CoronaVac/Sinovac через 28 днів, для Janssen достатньо однієї дози Після кожної вакцинації організму потрібен час на створення міцного імунітету.

2. Коли з'являється імунітет після вакцинації?

В загальному вищезазначені вакцини від COVID-19 можуть забезпечити захист через два тижні після другого щеплення.

Вакцинація ефективно зменшує кількість госпіталізацій, смертельних, важких та середньоважких варіантів перебігу, ускладнень у хворіючих.

3. Чи буде Medicover проводити щеплення мобільними бригадами на виїзді?

Так, компанії зможуть записатися на вакцинацію від COVID-19 за наявності понад 50 охочих отримати щеплення, залишити заявку на виїзд мобільної бригади з імунізації до колективу можна за телефоном контакт-центру 0 800 305 911. Вакцинація організованих колективів відбуватиметься лише за наявності достатньої кількості вакцини та відповідно до етапів вакцинації. Дата приїзду мобільних бригад залежить від графіка постачання вакцини.

Колективи мають заздалегідь призначити відповідального за підготовку та організацію процесу вакцинації, скласти поіменні списки охочих вакцинуватися - їх має бути щонайменше 50, але необхідно врахувати, що одна мобільна бригада може зробити приблизно 100 щеплень за день.

Керівництво компанії має забезпечити необхідні умови, зокрема приміщення для вакцинації, приміщення для медичного спостереження протягом 30 хвилин після щеплень, яке може вмістити п’ять-десять осіб, засоби індивідуального захисту.

4. Чи можуть вакцинуватися особи які перехворіли COVID-19?

Згідно світових рекомендацій, люди можуть вакцинуватися через 28 днів після появи симптомів ковід-19 або через 28 днів після позитивного ПЛР тесту на SARS-CoV-2

Люди , які мали важкий перебіг ковід-19 та в лікуванні використовувалась плазма або моноклональні антитіла, можуть провакцинуватися від COVID через 90 днів.

Вакцинацію людям з наразі триваючою інфекцією SARS-CoV-2 слід відкласти..

5. Як вакцинована людина, чи можу я «заразити» інших, передати вірус?

Вакцинація захищає від зараження, передачі та важкого перебігу ковідної інфекції. Проте ризик зараження і безсимптомного перебігу все ще залишається дискусійною і відкритим питанням. Хоча цей ризик є зниженим в багато разів в даному випадку. Особливо в поєднанні із носінням масок, які прикривають рот та ніс, дотримуванням дистанціювання та гігієни рук.

Слід також пам’ятати, що вакцинація не означає, що Ви стаєте носієм вірусу SARS-CoV-2.

6. Чи повинні вакциновані люди все ще носити маски?

Фахівці ВООЗ рекомендують вакцинованим людям продовжувати прикривати рот і ніс, дотримуватися рекомендованої соціальної дистанції, уникати масових зібрань і часто мити або дезінфікувати руки. Вакцинація захищає від хвороби, але не виключає передачі вірусу і зараження ним невакцинованих людей. Поки невідомо, як вакцини будуть стримувати поширення інфекцій SARS-CoV-2. 

Для отримання інформації про правила поведінки для вакцинованих осіб, будь ласка, відвідайте урядові веб-сайти, МОЗ.

7. Які протипоказання до вакцинації?

Абсолютними протипоказаннями до вакцинації є відома гіперчутливість (алергія) до будь-якого складника вакцини. Повідомте свого лікаря перед вакцинацією, якщо у вас коли-небудь була будь-яка алергічна реакція на ліки, вакцини, їжу або будь що інше.

Щодо вагітності та лактації, опираючись на дані CDC (Центру по контролю захворювань) маємо наступну інформацію:

  • Вагітним жінкам через обмеженість даних, вакцинація може розглядатися тільки в тому випадку, якщо потенційна вигода переважає будь-який ризик для матері і плоду, наприклад, у людей, які піддаються ризику зараження інфекцією SARS-CoV-2 (m.in. активних медичних працівників), або важкого COVID-19 (m.in. з ожирінням, діабетом)
  • Лактація – виходячи з того, як вакцини діють на організм, вважається, що вакцини від COVID-19 не становлять ризику для годуючих жінок або їх грудних дітей. Тому годуючі жінки можуть отримати вакцину проти COVID-19. Нещодавні звіти показали, що жінки, які годують груддю та отримали МРНК вакцини проти COVID-19, мають у грудному молоці антитіла, які могли б допомогти захистити їхніх немовлят. Потрібно більше даних, щоб визначити, який захист ці антитіла можуть забезпечити дитині.
  • Жінкам, які планують вагітність-вакцинуватися можна

Тимчасовими протипоказаннями до вакцинації є:

  • інфікування COVID-19 (до одужання). 
  • гостре, важке захворювання з лихоманкою або гострою інфекцією – поки симптоми інфекції не зникнуть.
  • загострення хронічних захворювань - поки стан пацієнта не стабілізується.

Вакцинація не протипоказана людям з порушенням імунітету або отриманням імуносупресивної терапії, але може мати знижену імунну відповідь. Однак ефективність і безпеку в цій групі пацієнтів не оцінювали. Остаточне рішення про те, чи можна вакцинувати таку людину, приймає лікар.

8. Чи може вакцина викликати коронавірусну інфекцію?

Ні, тому що наявні вакцини містять тільки модифіковану генетичну інформацію (мРНК) про структуру одного вірусного білка SARS-CoV-2. Після вакцинації організм «зчитує» цю інформацію і на її основі починається вироблення антитіл. Сама інформація (мРНК) не здатна викликати інфекцію. Вакцини, які містять інактивований вірус теж не здатні спровокувати коронавірусну інфекцію, оскільки вірусна складова частинка є повністю неактивна.

9. Чи може вакцина послабити мою імунну систему?

Ні. Вакцинація це є своєрідне «тренування» імунної системи. Послаблення імунітету може бути внаслідок самої хвороби.

10. Чи доведеться пацієнтам чекати певний час у залі очікування одразу після щеплення?

Так, після вакцинації потрібно почекати в залі медичного центру не менше 30 хвилин, оскільки в цей час є найбільша вірогідність гострих алергічних реакцій чи так званих «реакцій на голку».

11. Чи безпечні вакцини для дітей?

Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом від  17.07.2021 затвердило рекомендації Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики щодо можливості вакцинації дітей віком від 12 років вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech.

Враховуючи наявні наукові дослідження, рекомендації ВООЗ та відповідні зміни до інструкції вакцини Comirnaty/Pfizer-BioNTech, цей препарат дозволено використовувати дітям віком від 12 років в Україні в разі, якщо  дитина:

  • має високі ризики важкого перебігу та розвитку ускладнень після хвороби на COVID-19 через супутні хвороби та не має протипоказань до вакцинації
  • з метою об’єднання сім’ї виїжджає до країни, де для перетину кордону необхідний сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19 або міжнародне свідоцтво про вакцинацію,
  • виїжджає на навчання в країну, де для перетину кордону або для навчання необхідний сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19 або міжнародне свідоцтво про вакцинацію,
  • є учасником міжнародних спортивних змагань або інших заходів у країні, де для перетину кордону або для участі в заході необхідне міжнародне свідоцтво про вакцинацію або  сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19,
  • приїхала з іншої країни, де вона отримала першу дозу вакцини Comirnaty/Pfizer та має документи на підтвердження цього.

Для отримання щеплення батьки дітей 12-15 років або самі діти віком 16-17 років звертаються до педіатра або сімейного лікаря дитини. Лікар може видати один з наступних документів:

  • медичний висновок про наявність у дитини супутньої патології, зокрема онкопатології, відсутність протипоказань до щеплення  вакциною Comirnaty та рекомендацією провести це щеплення;
  • довідку в довільній формі із рекомендацією провести щеплення вакциною Comirnaty після розгляду документів, які дають підстави для вакцинації:
  • документальне підтвердження зміни місця проживання (об’єднання сім’ї) та виїзду до країни, де для перетину кордону необхідний сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19 або міжнародне свідоцтво про вакцинацію,
  • документальне підтвердження виїзду на навчання до країни, де для перетину кордону або для навчання необхідний сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19 або міжнародне свідоцтво про вакцинацію,
  • документальне підтвердження участі в міжнародних заходах у країні, де для перетину кордону або для участі в заході необхідне міжнародне свідоцтво про вакцинацію або  сертифікат що підтверджує вакцинацію проти COVID-19,
  • документальне підтвердження введення першої дози вакцини Comirnaty/Pfizer-BioNTech в дитини за кордоном.

Отримавши медичну довідку від лікаря, треба зателефонувати в зручний центр масової вакцинації або пункт щеплення (перелік та контакти: list.covid19.gov.ua) та, якщо там є вакцина Comirnaty/Pfizer-BioNTech, записати дитину на щеплення. На вакцинацію обов'язково необхідно взяти з собою всі документи, наведені вище.

Особливості вакцинації:

Дітям віком 12+ вводять 2 дози по 0,3 мл вакцини Comirnaty/Pfizer-BioNTech з інтервалом у 21-28 днів.

Необхідно дотримуватися 14-денного інтервалу між введенням вакцини від COVID-19 та вакцини проти інших хвороб, за винятком екстреної вакцинації.

Вакцинація дітей з онкопатологією, які перехворіли на COVID-19, має проводитися незалежно від терміну, що минув після перенесеного COVID-19.

Пріоритет у вакцинації проти COVID-19 будь-якою доступною вакциною мають особи, які постійно проживають разом із маломобільною дитиною або доглядають за нею.

У разі наявності живої черги в пункті чи центрі вакцинації таким дітям надається пріоритет.

12. Якщо після вакцинації у мене виникають такі побічні ефекти, як біль у м’язах та лихоманка, як я можу дізнатися, що зараз я не заражений COVID-19?

Це є допустимі поствакцинальні симптоми, які можуть з’явитися у перші 3 доби після вакцинації (вони є необов’язковими для кожного, хто вакцинується).

В разі, якщо стан людини погіршується, необхідно звернутися до свого довіреного лікаря, для уточнення плану дій.

13. Якщо зараз я переношу безсимптомний COVID-19, чи не погіршить мій стан вакцина?

Ні, і вчені припускають, що якщо антитіла вже були вироблені в результаті інфекції, отримання вакцини додатково простимулює імунну систему. Однак це питання є на даний момент в стадії активного вивчення.

14. Вакцина проти грипу захищає від COVID-19?

Ні, вакцина проти грипу захищає лише від відповідного вірусу грипу.

15. Чи використовуються вакцини для мікрочіпування людей?

У вакцинах немає мікрочіпів та інших шкідливих елементів. Вакцини є лікарськими засобами (як і ліки), і тому їх склад суворо контролюється у виробництві кожної партії препаратів. Завдяки цьому ви можете бути впевнені, що їх склад ідентичний написаному у інструкції.

16. Чи дасть мені вакцина довічний імунітет?

На даний момент, невідомо - дослідження та спостереження щодо тривалості імунітету до щеплення тривають.

17. Скільки коштуватиме вакцинація проти COVID-19 у Medicover?

Вакцинація проти COVID-19 є безкоштовною і фінансується з державного бюджету для будь-якого охочого громадянина, у якого немає протипоказань до вакцинації.

18. Кому слід робити щеплення від COVID-19?

Згідно з Національною програмою імунізації проти COVID-19, особи старші 18 років, якщо у яких немає протипоказань до вакцинації.

19. Які можуть зустрічатися поствакцинальні реакції після вакцинації від COVID-19?

Типовими місцевими поствакцинальними реакціями є: біль, почервоніння, набряк в місці уколу.

Найбільш частими загальними поствакцинальними реакціями є:втома, головний біль, біль у м'язах, озноб, лихоманка, нудота.

20. Чи безпечна вакцина?

Безпека вакцин є одним з основних критеріїв, за якими слідує Європейське агентство з лікарських засобів при прийнятті рішення про дозвіл на використання ліків в Європейському Союзі. Іншими критеріями є ефективність та якість вакцини та оцінка балансу користі-ризику її використання.

Всі вакцини проти SARS-CoV-2 (Comirnaty/Pfizer, Moderna,AstraZeneca, Sinovac) є схваленими до використання. ВООЗ 

Як і у випадку з будь -яким лікарським засобом, спостереження за побічними реакціями для всіх вакцин продовжуються.

21. Чи потрібно робити щеплення?

Щеплення є добровільними. Однак Medicover, турбуючись про ваше здоров’я, закликає вас вакцинуватись.

22. Як вакцина з'явилася так швидко?

По-перше, використовується технологія, над якою багато вчених працюють роками – дослідження використання мРНК у вакцинах триває вже не менше десятка років. Однією з останніх таких вакцин, над які працювали вчені, була вакцина від вірусу Zika. 

Крім того, багато досліджень і законодавства проводилося одночасно, і агентства, відповідальні за дозвіл продажу ліків (наприклад, Європейська EMA або FDA США), дозволили доставку документів партіями. Крім того, скорочено багато офіційних строків, необхідних для подання відповідних документів або надання висновків.

Однак, незважаючи на деякі прискорення, стандартні процедури, пов'язані з якістю, безпекою і ефективністю вакцини, не були скасовані.

23. Чи буде мій лікар оглядати мене, перш ніж вакцинувати?

Так. Під час консультації перед вакцинацією лікар задасть усі необхідні запитання.

24. Чи потрібно робити будь-які аналізи перед вакцинацією?

Ні, підхід до вакцинації не вимагає спеціальної підготовки або тестування. Усі необхідні рекомендації лікар узгодить з Вами перед вакцинацією

25. Як проходить вакцинація?

Мобільна бригада складається з лікаря, 2-х медсестер та реєстратора. Спочатку вас огляне лікар, під час огляду він визначить чи у вас немає протипоказань для вакцинації, після огляду вам буде надано для заповнення інформаційну добровільну згоду на вакцинацію проти COVID-19.

 Наступним кроком є проведення вашої реєстрації в програмі eHealth та запрошення до маніпуляційного кабінету де медсестра, введе вам вакцину (укол в руку). 

30 хвилин після вакцинації Вам необхідно перебувати в пункті щеплення у визначеному для Вас місці. 

Другу дозу вам буде забезпечено державою, про день проведення вакцинації 2 дозою, вас додатково повідомлять лікарі медичного Центру Медікавер.

Записатися на вакцинацію

Схожі статті