Планування вагітності

В організмі жінки при надії відбуваються численні зміни. Це величезне навантаження на тіло і розум майбутньої мами. Планування вагітності дозволить як слід підготуватися до нього.

Планування вагітності - дуже важливе питання, пов'язане зі свідомим материнством. Плануючи материнство, жінка повинна почати правильно харчуватися, вести здоровий спосіб життя ще до настання зачаття, щоб оптимально зміцнити своє здоров’я. Перед запланованою вагітністю також варто зробити деякі аналізи.

Планування вагітності – з чого почати? Що потрібно знати перед вагітністю? Як народити здорову дитину? Як чоловіку готуватися до зачаття? Які необхідні вітаміни для планування вагітності? На всі ці запитання ви зможете отримати детальні відповіді в жіночій консультації Medicover , а основні аспекти розглянемо в цій статті.

Планування дитини рекомендовано розпочати за 12 місяців, щоб у вас був час заповнити недобір вітамінів та мінералів. За цей час добре подбати про не ліковані інфекції, відвідати стоматолога, стабілізувати стан хронічних захворювань, якщо майбутня мама ними страждає.

Цей період підготовки є сприятливим часом для профілактичних щеплень, особливо від захворювань, небезпечних для розвитку плода та переривання вагітності. До таких захворювань можна віднести краснуху, кір і гепатит В. Однак, слід стежити за тим, щоб не завагітніти принаймні 3 місяці після вакцинації – це може бути шкідливо для плода.

Якщо у майбутньої мами є хронічні захворювання (наприклад, цукровий діабет, анемія, гіпертонія, астма або захворювання нирок), підготовка до вагітності має включати спостереження за її станом. Жінка повинна проконсультуватися з лікарем та звернутися до нього за порадою. Лікар повинен повідомити пацієнтку про те, як ліки, які вона приймає, можуть вплинути на розвиток плода, розробити можливий план лікування іншими препаратами, якщо поточні становлять ризик. Прийом деяких ліків необхідно припинити, принаймні в першому триместрі.

Відомо, що будь-яке хірургічне втручання не бажано під час вагітності. Тому будь-які лікування краще планувати і проводити раніше. Ми говоримо про хірургію щитовидної залози, лікування зубів, висічення родимок, а також багато видів естетичної медицини з використанням, серед іншого, лазера або сильнодіючих інгредієнтів.

Деякі генетичні мутації можуть сприяти проблемам зі здоров’ям, які заважають перебігу вагітності (наприклад, порушення обміну речовин або кровообігу). Щоб їх виключити, можна замовити генетичні тести вагітним і тим, хто планує дитину. Більш детально ознайомитись з варіантами генетичних тестів та правильно інтерпретувати їх результати допоможе консультація генетика.

Загальне правило - як готуватися до вагітності: чим здоровіше майбутня мама, тим більше шансів завагітніти та народити здорову дитину. З цієї причини слід змінити спосіб життя, відмовитися від поганих звичок (насамперед, відмовитися від куріння), почати висипатися, правильно харчуватися, займатися спортом. Також варто пройти всі етапи планування вагітності - обстеження, які дозволять виявити та вчасно вилікувати захворювання, які є небезпечними для дитини.

  

Рекомендовані обстеження в Medicover

Планування дитини дуже важливе з медичної точки зору. Навіть хоча б тому, що це дозволяє впорядкувати питання здоров’я. Підготовка до вагітності починається з консультації – обстеження гінеколога. Ви можете обрати свого лікаря і записатись на консультацію в клініках Medicover Львів, Medicover Дніпро та Medicover Ужгород.

Найчастіше лікарі рекомендують профілактичні обстеження - УЗД органів малого тазу і грудних залоз, цитологію.

Коли ви готуєтеся до зачаття, корисно знати, коли у вас овуляція. Це відбувається приблизно на 14 день циклу з регулярним 28-денним циклом, але цей час може відрізнятися для кожної жінки. Злиття яйцеклітини, яка тоді вийшла з яєчника, зі сперматозоїдом є заплідненням. Потім, протягом 72 годин, при належних біологічних процесах, розвитку ембріона, він закріпиться в слизовій оболонці матки.

Сперматозоїд живе в середньому від трьох до п’яти днів, а яйцеклітина живе від 12 до 24 годин, після чого гине і запліднення стає неможливим. Щоб підвищити ймовірність зачаття, слід мати статевий акт в дні безпосередньо перед овуляцією і в день її настання.

Деякі жінки відчувають симптоми овуляції. Це серед інших:

зміна консистенції і кольору вагінальних виділень - вони липкі, прозорі, схожі на білок курячого яйця;

незначне підвищення температури тіла,

біль внизу живота.

Якщо у вас немає симптомів, щоб визначити, коли у вас овуляція, календар планування вагітності допоможе вам визначити ваші фертильні дні. Однак пам’ятайте, що з цього приводу краще проконсультуватися з гінекологом. У деяких випадках лікар може порекомендувати додаткові обстеження для визначення найточнішого календаря зачаття дитини, наприклад моніторинг овуляції в природному циклі, який полягає на проведенні кількох обстежень УЗД матки і придатків. Метод календаря зачаття дитини ефективний при регулярному циклі. Фактори, що порушують регулярність циклу, включають серед інших застуду, запалення, зміну клімату, стрес.

Не всім парам вдається швидко стати батьками. У деяких випадках це місяці або роки очікування. Тим не менш, не варто впадати у відчай. Підходити до справи потрібно спокійно, без зайвих нервів і стресів. Коли є необхідність, можна звернутися до лікарів репродуктологів клінік Medicover Fertility.

  

Які аналізи потрібно здавати при плануванні вагітності

Зволікати з візитом до гінеколога не варто. Коли рішення про батьківство прийнято, обговоріть як підготуватися до вагітності з фахівцем. Напевно, він призначить на початку ряд аналізів, адже перед вагітністю потрібно перевірити загальний стан організму, зробивши основний аналіз крові. Особливо важливо контролювати роботу щитоподібної залози, оскільки вона відповідає за вироблення гормонів, необхідних для правильного розвитку нервової системи плода.

Взяття зразка крові дозволить визначити морфологію, рівень цукру, гормонів щитоподібної залози. Важливе значення має тестування на ВІЛ, токсоплазмоз, цитомегалію, сифіліс та краснуху. Інтерпретація результатів цих аналізів дозволить лікарю правильно вести вагітність. На цьому етапі ви також можете визначити власну групу крові разом з резус-фактором. Такий вид обстеження повинен проводити і батько дитини. Це необхідно для виключення можливого серологічного конфлікту.

На самому початку важливо перевірити сечу на можливу інфекцію сечовивідних шляхів і пройти обстеження у гінеколога з УЗД репродуктивних органів. Такий комплексний підхід дозволить уникнути багатьох ускладнень.

Також не завадить переконати свого партнера зробити деякі основні аналізи крові. Адже здоров’я майбутнього тата – запорука щасливого спільного виховання дитини.

  

Отже, плануючи вагітність, рекомендовано зробити наступні лабораторні аналізи:

загальний аналіз крові і сечі,

аналіз рівня глюкози (це дозволяє виключити цукровий діабет або почати лікування завчасно, якщо рівень глюкози занадто високий),

аналіз на рівень заліза в крові,

аналізи на гормони щитовидної залози,

загальний аналіз рівня гормонів,

аналіз на TORCH - інфекції (TORCH - наявність антитіл до токсоплазмозу, цитомегатовірусу, краснухи, герпесу та інших інфекцій, які передаються від матері до дитини)

аналіз на ВІЛ.

Точний список рекомендованих аналізів надасть ваш лікар в жіночій консультації Medicover, беручи до уваги ваш індивідуальний стан здоров’я і захворювання в анамнезі.

  

Рекомендації щодо здорового способу життя

Спосіб життя та харчування дуже важливі при плануванні дитини. Якщо жінка, яка планує вагітність, має надлишкову або недостатню вагу, їй слід подбати про те, щоб збалансувати своє харчування для досягнення оптимальної ваги. Зайва вага особливо небажана, оскільки це негативно позначається як на здоров’ї матері, так і на здоров’ї дитини. Проте, слід пам’ятати, що різке схуднення та виснажливі дієти не бажані безпосередньо перед зачаттям. Будь-які дієти слід припинити щонайменше за три місяці до бажаного терміну настання зачаття. Недостатня вага, в свою чергу, може призвести до низької ваги дитини і недостатнього живлення плоду. 

Харчування

І під час вагітності, і при її плануванні варто відмовитися від надмірної кількості кави та міцного чаю. Їжте більше свіжих фруктів, овочів, пийте свіжовичавлені соки і зменшіть кількість солодощів у раціоні. Рекомендовано сісти на легкозасвоювану дієту, їсти їжу частіше, але меншими порціями. Щодня слід вживати багатозерновий хліб, різноманітні крупи, овочі та фрукти, особливо багаті фолієвою кислотою. Молочні продукти, олії та риба, що містять омега-кислоти, також важливі. М’ясо потрібно їсти до 2 – двох разів на тиждень. Майбутня мама не повинна забувати про потрібну кількість води. Харчування має бути регулярним, а продукти, які використовуються при приготуванні їжі, мають бути якомога менше обробленими.

Правильне харчування повинно бути сплановане так, щоб майбутня мама отримувала всі вітаміни і мінерали, необхідні для правильного функціонування організму та здоров’я. При необхідності їх можна додатково доповнити, вживаючи вітаміни для планування вагітності. Однак пам’ятайте, що не можна передозовувати добавки – особливо важливою є обережність з вітамінами A, D, E і K. Тому будь які рекомендації стосовно вживання вітамінів мають бути визначені виключно вашим лікарем на підставі відповідних аналізів. Фолієва кислота при плануванні вагітності, необхідна для правильного розвитку нервової системи дитини, а також, цинк, залізо йод, омега-3 кислоти, магній, вітамін D3 та кальцій мають особливе значення.

Активність

Коли ви чекаєте дитину, набагато складніше повністю змінити свої звички за день, а тим більше кинути палити. Крім правильного харчування, звичайно, важлива регулярна фізична активність, адаптована до здібностей і навичок. Не рекомендуються важкі та виснажливі тренування, краще плавання, ходьба або йога. Чим більш спортивна майбутня мама, тим краще вона перенесе вагітність і пологи, а також швидше відновиться після народження дитини.

Звички

Думаючи про материнство, потрібно виключити звички, які можуть нашкодити малюкові. Мова тут, серед іншого про куріння, прийом наркотиків або вживання алкоголю. Всі вони можуть викликати серйозні незворотні зміни в організмі дитини. Для очищення організму від накопичених шкідливих речовин потрібно до кількох місяців. Тому, щоб вагітність протікала без ускладнень, першим, що повинна зробити майбутня мама, має бути позбавлення від залежностей.

Спокій і реклакс

Готуватися до дитини потрібно не тільки фізично, піклуючись про своє тіло, а й про психічне здоров’я. Правильний підхід дозволить краще сприйняти зміни, що відбуваються в житті і організмі майбутньої мами. Тому краще відмовитися від деяких додаткових обов’язків, знайти хобі, яке дозволить вам зняти стрес і яке можна продовжувати під час вагітності, наприклад, плавати, якщо є така можливість. Під час виношування дитини важливі спокій та відпочинок. Тому зміна ставлення до життя і уповільнення піде на користь і мамі, і малюкові.

Зміни способу життя партнера

Відповідь на питання «як підготуватись до вагітності» повинна включати обох партнерів. Гігієнічний, здоровий спосіб життя безумовно покращує якість чоловічої сперми. Підготовка до вагітності включає і відповідну дієту для чоловіків. Вживання великої кількості необроблених овочів і фруктів, здорових жирів є цінним джерелом антиоксидантів. Вони необхідні для виведення з організму вільних радикалів, які пошкоджують сперму. Зрозуміло, щоденне меню майбутнього тата також обов’язково повинно включати вітаміни групи В і потрібну кількість білка. Тому слід акцентувати увагу на хлібі та багатозернових макаронах, молочних продуктах, бобових, двічі на тиждень - на м’ясі.

Чоловікам, які мають погані звички, слід негайно відмовитися від них. Вони погіршують якість сперми. Крім того, пасивне куріння шкідливе як для матері, так і для дитини, яка перебуває з батьком. По можливості слід уникати стресів. Майбутньому татові потрібно буде трохи сповільнити темп життя, адже сімейний час безцінний і дуже важливий, а коли з’явиться малюк, його все одно буде не вистачати.

   

Планування вагітності, як записатись на прийом

Планувати вагітність не завжди вдається. Іноді це є величезним сюрпризом. Нова ситуація вимагає дуже швидкої реорганізації життя. Однак свідоме батьківство, безумовно, безпечніше з точки зору здоров’я матері та дитини. Тому, якщо ми любимо все планувати в своєму житті, варто правильно підготуватися до цього стану. Особливо це стосується жінок від тридцяти і старше. 

Планування вагітності – з чого розпочати? Як підготуватись до вагітності? Як народити здорову дитину? Як проводиться планування зачаття? Чи необхідна консультація генетика? – на ці та інші запитання ви зможете знайти відповіді, записавшись на консультацію гінеколога. Для цього достатньо обрати лікаря на нашому сайті, ознайомившись з його професійним досвідом та скористатись опцією «записатись на прийом». Ви можете запланувати візит, зателефонувавши за номером гарячої лінії 0 800 305 911 або зробити це безпосереньо в клініках Medicover Львів, Medicover Ужгород та Medicover Дніпро.

Прізвище та ім'я
Номер телефону
Ваш e-mail
Обрати філію
Текст повідомлення

Схожі статті