Обстеження вагітних

Час очікування народження дитини, особливий для кожної жінки, також є періодом підготовки та особливої турботи про здоров’я майбутньої матері. За цей час проводиться ряд діагностичних обстежень для перевірки здоров’я мами та розвитку дитини.

  

Обстеження вагітних в Medicover

Пренатальні тести, які проводяться в клініках Medicover Львів, Medicover Ужгород та Medicover Дніпро, діляться на дві групи:

  • неінвазивні
  • інвазивний.

Перший включає обстеження вагітних, що проводять найчастіше, незалежно від факторів ризику вад розвитку. Це УЗД вагітних і біохімічні дослідження крові матері.

Існують також неінвазивні скринінгові тести (тест PAPP-A), що можуть виявити синдром Дауна, а також синдроми Едвардса і Патау. У відповідний термін (з 11 по 13 тиждень і 6 день) також проводиться ультразвук для оцінки шийної складки та аналіз крові для вимірювання рівнів білка PAPP-A та вільного бета-ХГЛ.

Інвазивне пренатальне обстеження – друга група діагностичних процедур, які проводяться значно рідше – у випадках, коли є чіткі показання. Ця обмеженість пов’язана з тим, що інвазивна діагностика може бути незручною для матері і створює низький ризик викидня або внутрішньоутробної інфекції. Серед інвазивних тестів найпоширенішим методом є амніоцентез – тест, який передбачає прокол плодового міхура та забір амніотичної рідини, що містить клітини плода. Більш складні інвазивні дослідження проводять лікарі, які мають великий досвід діагностики та співпрацюють із спеціалізованими лабораторіями.

  

Які обстеження має пройти вагітна жінка

Список обстежень, які повинна пройти кожна вагітна жінка, не короткий, але слід пам’ятати, що завдяки їх виконанню можна правильно подбати про здоров’я майбутньої матері та здоров’я і правильний розвиток дитини. 

Рекомендації щодо проведення обстеження вагітних надає виключно лікар, який супроводжує вагітність. В цій статті коротко описані базові аналізи та дослідження, які зазвичай проходить вагітна жінка, планові узд при вагітності, строки їх проведення.

Перше УЗД при вагітності можна зробити на ранньому терміні (6-8 тиждень), щоб підтвердити, що у вас позитивний тест на вагітність. При неускладненому перебігу, планові УЗД при вагітності рекомендується повторювати не більше одного разу в кожному триместрі.

 

Обстеження в першому триместрі

Діагностичні тести в рамках обстеження вагітних, які переважно рекомендують проводити до 14-го тижня, включають:

аналізи групи крові та резус-фактора (якщо раніше не проводилися) - допомагають медичним працівникам знати, яку кров здати, якщо щось раптово станеться (наприклад, кровотеча); резус-фактор говорить нам, чи є ризик серологічного конфлікту в основних групах

імунні антитіла до антигенів еритроцитів - це тест на серологічний конфлікт

загальний аналіз крові, як правило, описує стан здоров’я вагітної пацієнтки та дозволяє оцінити, чи страждає жінка анемією

загальний аналіз сечі, показує, чи є інфекція в сечовивідних шляхах, навіть безсимптомна (бактерії в сечовивідних шляхах вагітної жінки можуть призвести, наприклад, до викидня або передчасних пологів)

аналіз мазка шийки матки (якщо не проводився протягом останніх 6 місяців), у вагітних цитологія є профілактичним оглядом на рак шийки матки

діагностика гестаційного діабету, який може негативно вплинути на розвиток плода та викликати ускладнення

тест на ВІЛ - у разі позитивного результату введення відповідного лікування знижує ризик інфікування плода.

тест на токсоплазмоз (антитіла IgG і IgM) - токсоплазмоз може викликати вроджений токсоплазмоз у дитини

тест на краснуху (антитіла IgG та IgM) - дозволяє визначити, чи хворів пацієнт краснухою, чи був вакцинований. Захворювання краснухою під час вагітності може викликати вроджену краснуху у дитини.

аналіз ТТГ - використовується для контролю роботи щитовидної залози

УЗД вагітних (від 11 до 14 тижнів) або пренатальний скринінг 1 триместру- оцінює анатомічні структури плода. Під час процедури досліджують аномалії будови на ранніх стадіях, оцінюють розміри плода та визначають термін вагітності та дату пологів, якщо це не було достовірно зроблено на більш ранніх термінах.

Для чого потрібний пренатальний скринінг? Він проводиться з метою виявлення генетичних захворювань, вад розвитку та кардіологічних вад у плода на ранніх термінах. Пренатальний скринінг може бути проведений будь-якій вагітній жінці. Однак є конкретні ознаки, коли відповідальні батьки не повинні вагатися з рішенням пройти цей вид обстеження вагітних. Це стосується, наприклад, жінок, які завагітніли після 35 років. Важливим показом є також наявність генетичних захворювань в родині одного з майбутніх батьків. Попереднє народження дитини з вадами розвитку, генетичними або метаболічними захворюваннями також пов’язане з високим ризиком. Тому це також важливе показання для пренатального скринінгу.

Генетичне УЗД вагітних проводиться між 11 і 13 тижнями. Цей тест виглядає як стандартні планові узд при вагітності. Під час огляду лікар оцінює товщину потиличної складки, а також наявність і структуру носової кістки. Пренатальний скринінг 1 триместру проводиться на цьому терміні, тому що тоді шийна складка найкраще візуалізується і легко оцінюється. Відхилення в області потилиці та структури носової кістки підтверджують підвищений ризик дефектів, таких як синдром Дауна, синдром Едвардса, синдром Патау, дефекти нервової трубки, вовча паща.

Проте, ультразвукова діагностика не виявляє генетичних дефектів. Ненормальний результат цього ультразвукового дослідження є лише сигналом того, що пацієнтці слід провести більш детальні дослідження, такі як біохімічний скринінг вагітних або, наприклад, амніоцентез, які нададуть лікарю більше інформації. 

Генетичне ультразвукове дослідження проводитися лікарем з відповідними навичками (бажано, який має сертифікат Fetal Medicine Foundation). На консультацію до лікаря з таким професійним рівнем можна записатися у клініках Medicover.

Також важливе значення має діагностика гестаційного діабету. Глюкоза вагітних перевіряється не менше двох разів: визначення рівня глюкози в крові і тест на толерантність до глюкози. Підвищений рівень глюкози в крові майбутньої матері, тобто гіперглікемія, може сприяти розвитку таких ускладнень, як: перинатальні травми, багатоводдя, низькі бали за шкалою Апгар, прееклампсія або кесарів розтин. Крім того, гестаційний діабет дуже небезпечний, оскільки може призвести до розвитку вад нервової трубки, вад серця і навіть внутрішньоутробної смерті. 

Перший аналіз на глюкозу це звичайний забір крові натще, його можна робити навіть до 10 тижня (під час перших візитів до гінеколога). Якщо результати першого аналізу в межах норми, глюкозно толерантний тест (OGTT) проводяться між 24 і 28 тижнями. Він полягає у триразовому взятті крові через рівні проміжки часу, вживанні розчину води з глюкозою (75 г глюкози на 300 мл води) і вимірювання рівня глюкози в крові. Якщо ж перший аналіз на глюкозу показав відхилення від норми або жінка перебуває в групі ризику, то лікар може скерувати на глюкозно толерантний тест відразу в першому триместрі.

 

Обстеження в другому триместрі

У другому триместрі ви продовжуєте регулярно відвідувати свого гінеколога. Перші випробування позаду, з кожним днем ви почуваєтеся краще – зникає нудота і втома, ви сповнені енергії і спостерігаєте, як змінюється ваше тіло. Під час цих відвідувань лікар зробить ряд аналізів, щоб перевірити, чи в безпеці здоров’я майбутньої матері і дитини, що розвивається. Гінекологічні огляди в другому триместрі, які рекомендують проходити жінці, включають:

медичну бесіду, під час якої жінка повинна розповісти про свої страхи, можливі нездужання та тривожні аспекти;

вимірювання артеріального тиску - перевірка симптомів артеріальної гіпертензії;

визначення маси тіла з метою контролю правильного збільшення маси тіла;

загальний гінекологічний огляд;

акушерське обстеження спеціаліста – проводиться для оцінки висоти дна матки та розмірів матки;

обстеження роботи серця плода;

тест на чистоту піхви для оцінки бактеріальної мікрофлори репродуктивного органу.

Одним з найважливіших обстежень, яке повинна пройти жінка на терміні від 18 до 22 тижнів є 2 УЗД при вагітності. Другий триместр – це час, коли внутрішні органи плода, тобто мозок, серце, легені та нирки, настільки розвинені, що лікар може перевірити їх функціонування та структуру. Додатково підчас 2 УЗД при вагітності діагност оцінює загальну анатомію плода з точки зору вроджених аномалій. Контролюється будова голови, грудної клітки, черевної порожнини, верхніх та нижніх кінцівок. Під час ультразвукового дослідження лікар також оцінює масу плода, положення плаценти та кількість навколоплідних вод. Всі ці аспекти дають можливість визначити, чи добре протікає вагітність та чи немає ризику вроджених вад у дитини (звичайно, з певною часткою ймовірності).

Зазвичай в 2 триместрі проводиться ряд стандартних аналізів:

морфологія крові,

глюкозно толерантний тест,

аналіз сечі,

інші аналізи, рекомендовані лікарем при потребі.

Хоча може здатися, що період від 4 до 6 місяців менш ризикований для вагітних, ніж перший триместр, ні в якому разі не слід уникати регулярних медичних оглядів і аналізів у цей період.

 

Обстеження в третьому триместрі

Третій триместр припадає на період від 27 тижня до її завершення. Останні три місяці вагітності – це час, коли у малюка сформовані всі органи та структури тіла, а до народження він їх тільки вдосконалюватиме і набиратиме вагу. Це не означає, що аналізи, які жінка повинна пройти в третьому триместрі, призначені лише для контролю за її здоров’ям. Будь-який розлад у майбутньої матері в тій чи іншій мірі впливає і на її дитину. Крім того, третій триместр – це період, коли звернення до лікаря є надзвичайно важливими в контексті психічного здоров’я, зняття стресу та змістовної підготовки до моменту пологів. Лікар після консультації з пацієнткою визначає всі важливі питання щодо плану пологів, що дозволяє жінці зменшити занепокоєння. Зберігання контролю за правильним перебігом вагітності до останніх її днів може захистити майбутню матір від таких захворювань, як гіпертонія або еклампсія, а також від передчасних пологів.

Протягом третього триместру, тобто між 27-м і 39-м тижнем, пацієнтці проводять комплекс основних аналізів:

акушерське обстеження - гінекологічний огляд для контролю положення плода, оцінка стану шийки матки (чи не була вона надмірно вкорочена), аналіз вагінальних виділень;

дослідження частоти серцевих скорочень плода;

цитологію, якщо не зробили раніше;

контроль тиску та ваги;

оцінка рухів плода;

дослідження розмірів тазу;

огляд молочних залоз пацієнтки;

медична бесіда для оцінки ризику післяпологової депресії у майбутньої матері;

3 УЗД при вагітності

аналіз крові - кожен місяць третього триместру;

якщо мати має негативний резус- тестування на імунні (анти-резус) антитіла до антигенів еритроцитів;

тест на антиген HBs, який вказує на інфекцію HBV, що викликає гепатит B;

аналіз сечі,

інші аналізи, рекомендовані лікарем при потребі.

Одним з найважливіших пренатальних тестів є УЗД 3 триместр вагітності. Зазвичай воно проводяться між 28 і 32 тижнями. Його мета – контролювати стан плода та детально аналізувати будову його тіла. Крім того, УЗД в третьому триместрі вивчає стан і розташування плаценти, а також кількість навколоплідних вод (AFI). Ці параметри надзвичайно важливі в контексті майбутніх пологів. Під час огляду лікар також оцінює темпи росту дитини, хоча необхідно враховувати, що на цьому терміні неможливо визначити «розмір» плода, а лише оцінити його вагу. Для оцінки індивідуальних розмірів дитини лікар використовує процентильну сітку, що дозволяє йому аналізувати зростання окремих структур тіла:

біполярний розмір голівки - BPD;

окружність голови - HC;

поперечний розмір мозочка - TCD;

довжина стегнової кістки (FL), плечової кістки(HL);

окружність живота - АС.

3 УЗД при вагітності оцінює положення плода в порожнині матки. На останніх тижнях вагітності дитина повинна починати повертатися головою в бік родових шляхів. Якщо на етапі огляду (28-32 тижні) плід залишається в поточному положенні, це не привід для занепокоєння, оскільки деякі малюки повертаються в правильний бік лише за кілька днів до самих пологів. Якщо цього не відбувається, то може знадобитися кесарів розтин (хоча, звичайно, не завжди). Ще одне ультразвукове дослідження в третьому триместрі необхідно провести разом з КТГ-дослідженням після 40 тижнів, коли мине дата передбачуваних пологів.

   

Обстеження вагітних, як записатись на прийом

Обстеження вагітних дають важливу інформацію про здоров’я малюка та майбутньої матері. Які є стандартні пакети обстежень? Які  аналізи роблять при вагітності і коли їх рекомендують? Що таке пренатальне генетичне тестування? Які аналізи крові потрібно здавати? На всі ці запитання ви можете отримати індивідуальні відповіді на консультації у лікарів клінік Medicover Львів, Medicover Ужгород та Medicover Дніпро. Прийом можна запланувати як в рамках загального пакету ведення вагітності, так і в рамках окремих консультацій. Для цього виберіть лікаря на нашому сайті та скористайтесь опцією «записатись на прийом». Також можна запланувати візит безпосередньо на рецепції клініки або за телефоном гарячої лінії 0 800 305 911.

Прізвище та ім'я
Номер телефону
Ваш e-mail
Обрати філію
Текст повідомлення

Схожі статті